Czego szukasz?

DOM ODPORNY NA ALERGIĘ W 16 PROSTYCH KROKACH!

Alergie potrafią skutecznie uprzykrzyć nawet najpiękniejsze lato. Trudno uzyskać promienny blask, gdy drapie cię w gardle, łzawią oczy i masz zatkany nos! Stosowanie leków może złagodzić objawy, ale istnieje wiele sposobów na zmniejszenie obecności alergenów w środowisku domowym.

 

Czym jest reakcja alergiczna?

Z medycznego punktu widzenia, gdy dokucza ci alergia, twój układ odpornościowy reaguje nieprawidłowo na daną substancję (na przykład kurz).

 

Wskaż winowajcę

Do najpopularniejszych alergenów należą pyłki, kurz, sierść zwierząt i pleśń (lub jeśli masz wyjątkowego pecha, kombinacja powyższych). Ustalenie, co tak naprawdę cię uczula, pomoże ci znacznie ograniczyć niepożądane objawy alergii i ułatwi życie tobie i twojej rodzinie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czego musisz się wystrzegać, umów się na wizytę o alergologa. Wskazanie winowajców jest pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, by zabezpieczyć swój dom przed alergiami.

16 sposobów na dom wolny od alergii...

Utrzymuj średni poziom wilgotności. Jeśli nie posiadasz jeszcze nawilżacza powietrza, zainwestuj w to urządzenie. Potem ustaw poziom wilgotności na 50%. Kurz i pyłki lubią suche powietrze, a pleśń najlepiej rozwija się w wilgotnym powietrzu, dlatego należy wystrzegać się obu tych skrajnych środowisk.

Zakochaj się w filtrach.  Regularnie wymieniaj filtry w instalacji grzewczej lub chłodzącej. Dzięki temu powietrze w domu będzie czyste. Zaznacz w kalendarzu, kiedy założony był obecny filtr i kiedy musisz go wymienić.

Nie zapominaj o oknach. Okna to naturalna bariera przed pyłkami w twoim domu. Stężenie pyłków jest najwyższe w godzinach od 10 rano do 3 po południu i przy wietrznej pogodzie, dlatego w tym czasie najlepiej zamykać okna.

Zdejmuj buty. Wprowadź politykę bezwzględnego ściągania butów i wymień wycieraczkę na lepszą, w ten sposób wniesiesz do domu mniej kurzu, pyłków i innych elementów. By nie robić kłopotu gościom i domownikom, przy drzwiach postaw kosz na buty i rozłóż sporą wycieraczkę.

Odkurzaj z ekstra mocą.  Zainwestuj w bezworkowy odkurzacz BISSELL lub model z łatwą wymianą worka, podczas której kurz nie wydostaje się na zewnątrz.

Zadbaj o podstawy. Antyalergiczne pokrowce skutecznie ochronią cię przed roztoczami w trakcie snu. Załóż pokrowce na materace i poduszki i śpij spokojnie.

Posprzątaj ten bałagan. Rupiecie to najsilniejszy magnes na kurz. Im mniej ich w domu, tym sprzątanie jest łatwiejsze a wokół ciebie kłębi się dużo mniej kurzu.

Wyznacz granice zwierzakom. Zwierzęta w sypialni to zapowiedź alergicznej katastrofy. Sypialnia jest miejscem, w którym przechowuje się ciężkie i grube tkaniny, które lubią łapać sierść, kurz i szereg innych alergenów. Postaraj się, by zwierzęta przebywały tylko w takich miejscach, w których dominują twarde lub łatwe do wytarcia powierzchnie, np. w salonie z drewnianą podłogą i skórzaną sofą. Jeśli nie jesteś w stanie zamknąć sypialni przed zwierzętami, zastanów się nad kupnem odkurzacza przeznaczonego specjalnie do sprzątania domów, w których przebywają zwierzęta.

Odpuść sobie miękkie powierzchnie.Miękkie tkaniny i dywany są przytulne, chyba że właśnie przez nie ciągle smarczesz się i kichasz. Kupując kanapy, zasłony czy podłogi, wybieraj materiały, które łatwo wyczyścić, np. skórę, drewno, płytki ceramiczne, plastik lub metal. (Lub użyj odkurzacza do dywanów BISSELL z funkcją czyszczenia tapicerki.)

Ścieraj kurz wilgotną ściereczką. Może zabrzmi to dziwnie, ale regularne ścieranie kurzu wilgotną ściereczką może pomóc wyeliminować kurz w miejscach, w których przebywasz najczęściej.

Podkręć temperaturę. Pierz wszystkie wyroby z tkaniny (dywaniki, zasłony, pościele, pluszaki, itp.) raz w tygodniu w gorącej wodzie. Gorąca woda skuteczniej niż zimna usuwa kurz i roztocza.

Rozpieszczaj pupila. Częste kąpanie zwierząt może zmniejszyć zawartość sierści w powietrzu. Wyznacz domownika bez alergii, który będzie odpowiedzialny za mycie i czesanie pupila, a także wymienianie żwirku.

Pomóż filtrom. Wykaż się sprytem i na filtry załóż kawałek zwartej tkaniny, np. pieluchy, która dodatkowo ochroni cię przed szkodliwymi alergenami.

Ostrożnie wybieraj rośliny.  Jeśli szkodzą ci pyłki, nie chcesz, żeby twój ogród produkował je niczym fabryka. Rośliny, których pyłki są cięższe (czyli rośliny zapylane przez owady - łatwo je odróżnić), uważa się za bardziej przyjazne alergikom. Dzieje się tak dlatego, że ciężki pyłek nie jest w stanie z łatwością przenosić się w powietrzu, a przez to nie wywołuje tak częstych reakcji u cierpiących na alergie. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj sprzedawcę w szkółce, który powinien wskazać, które rośliny będą lepsze dla alergika.

Nie wytwarzaj wilgoci. Nie zapomnij włączyć wentylatora lub otworzyć okna w trakcie i po kąpieli lub prysznicu. Prosta czynność, a pomoże ograniczyć poziom wilgoci do minimum. Pleśń rozwija się w wilgotnych warunkach, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wytrzyj to.Po kąpieli lub prysznicu wytrzyj mokre miejsca suchą ścierką, by nie zalegała w nich woda. W ten sposób możesz zapobiec rozwijaniu się pleśni w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci.

*Źródła: 

http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/5-ways-to-allergy-proof-your-home-for-spring

http://www.houzz.com/ideabooks/10186599/list/18-ways-to-allergy-proof-your-home

http://time.com/3814214/25-ways-allergy-proof-home/

http://www.rodalenews.com/allergy-proof-home

http://www.webmd.com/tips-to-ease-indoor-allergies-at-home?page=2