Czego szukasz?

8 OBOWIĄZKOWYCH CZYNNOŚCI PRZED WIZYTĄ GOŚCI

Łatwo przyzwyczaić się do własnego bałaganu w domu. Po jakimś czasie nie zauważasz już stert papierów, pajęczyn i nieporządku, ale na pewno zauważą to goście. Oni zawsze zwracają uwagę na czystość w domu, dlatego jeśli spodziewasz się gości w okresie świątecznym, musisz dobrze się postarać. By ci pomóc, przygotowaliśmy listę 8 czynności, które należy wykonać, zanim goście zadzwonią do drzwi:

 

1. Wyczyść toaletę

Może wydawać się to oczywiste, ale jeśli w domu są dzieci, stan czystości twojej toalety na pewno zmienia się jak w kalejdoskopie. W domu może panować straszny bałagan, ale goście będą skłonni ci to wybaczyć, jeśli powita ich nieskazitelnie czysta toaleta. Niektórzy goście przyjeżdżają z daleka, by odwiedzić swoich najbliższych. Stwórz dla nich odpowiednie warunki, by mogli czuć się swobodnie i skorzystać z czystej łazienki.

2. Wyczyść łazienkę

Zaraz za toaletą w hierarchii sprzątania plasuje się łazienka. Goście po podróży mogą chcieć wziąć kąpiel lub prysznic, a nikt nie lubi myć się w brudnej, zapleśniałej, pełnej włosów wannie. Pamiętaj, by wyczyścić brzeg wanny i usunąć włosy ze spływu lub ścian wokół prysznica. Ślady obecności innych ludzi w łazience są niepożądane. Wyczyść także brud, który zbiera się na butelkach z kosmetykami, w mydelniczkach, itp.

3. Opróżnij lodówkę

W ciągu roku wiele rzeczy wymyka nam się spod kontroli. Pewnie nie starczy ci czasu, by rozmrozić lodówkę, ale czyszczenie będzie już konieczne. Ciekawski gość, który na przykład chce pomóc ci w gotowaniu i podać ci coś z lodówki, przypadkowo może natknąć się na artykuł, który leży tam już od 3 miesięcy. Jeśli nie chcesz pleśni i przykrego zapachu przy otwieraniu lodówki, zrób przegląd jej zawartości i porządnie wytrzyj półki i szuflady przed przyjazdem gości.

 

4. Zmień pościel

Jak już wspominaliśmy, nikt nie lubi śladów obecności innego człowieka w przestrzeni osobistej, nawet tymczasowo. Upewnij się, że masz czystą pościel i zmień ją przed przyjazdem gości. Chyba nie chcesz, żeby goście kładąc się do łóżka znaleźli w nim twój włos lub podejrzane plamy. Świeżo wyprana i wyprasowana pościel to najlepszy sposób, by powiedzieć gościom „witamy w domu”.

5. Brudne szklanki i kubki

Wielu gospodarzy, a nawet restauratorów, nie zdaje sobie sprawy, że brudne szklanki mogą zepsuć całą przyjemność picia. Nie chodzi tu wcale o ślady czerwonej szminki, bo nawet zwykły brud, taki jak smugi czy ślady palców, mogą skutecznie zniechęcić użytkowników. Nie zapomnij porządnie umyć szklanek, tak by nie miały zacieków i nie wyglądały na przydymione. Dotyczy to również filiżanek do kawy. By wyczyścić resztki kawy z dna filiżanki, użyj sody oczyszczonej.

 

6. Posprzątaj po pupilu

Większość z nas uwielbia rozpieszczać swoje czworonogi (to prawda!), ale zwierzę, szczególnie w obecności gości, musi wiedzieć, kto tu jest panem. Widok łóżka pokrytego sierścią, brudnej ptasiej klatki lub wysypującego się żwirku dla żadnego gościa nie będzie rozczulający. Większość gości rozumie, czy zwierzęta wymagają pielęgnacji, ale nie zwalnia cię to z obowiązku z posprzątania legowiska i kuwety przed przyjazdem gości. Ich stan pogorszy się w trakcie wizyty, ale chyba wszyscy rozumiemy, że taka jest już natura rzeczy. Mimo to żaden gość nie będzie czuł się dobrze w domu, w którym czuć kuwetę lub psa znaczącego teren.

7. Popraw narzuty

5 minut poświęć na poprawienie narzut. Wielu gospodarzy kreuje domową atmosferę, dekorując kanapy narzutami i poduszkami. Upewnij się, że narzuty i poduszki rozmieszczone są starannie, a goście na pewno docenią twój wysiłek i elegancki wystrój domu.

8. Pajęczyny

Może to zabrzmi dziwnie, ale wielu gości boi się pająków. Niektórzy gospodarze lubią obecność pająków w domu (które podobno łapią muchy!), ale przy gościach pajęczyny nie przejdą. To jeden z tych szczegółów, których na co dzień nie zauważamy, ale na pewno nie umkną one uwadze gości. Niby mieliśmy zamiar ją sprzątnąć, ale wyleciało nam z głowy i stara poczciwa Tekla dalej spokojnie wije swoją sieć. Weź miotełkę i usuń pajęczynę, zanim przyjadą goście. Posprzątanie całego domu z pajęczyn zajmie ci 10 minut. Naprawdę warto.

Ekspert od czystości radzi:

Środki czystości Nikt nie oczekuje, że w trakcie świąt tylko ty będziesz odpowiedzialny za sprzątanie. Większość twoich znajomych, którzy cię odwiedzają, chętnie pomoże ci posprzątać. By zachęcić ich do sprzątania, przygotuj dla nich odpowiednie środki czystości. Gąbeczki w różnych kolorach przeznacz do czyszczenia różnych powierzchni (naczynia, blaty, podłogi) oraz wyciągnij odpowiednią ilość ścierek, by goście mieli czym wycierać mokre naczynia. Pomocnicy na pewno się znajdą, gdy przygotujesz dla nich narzędzie pracy.