Czego szukasz?

10 SPOSOBÓW, JAK ZNALEŹĆ WIĘCEJ CZASU W CIĄGU DNIA!

Większość z nas z trudem znajduje chwilę czasu na przyjemności. W kołowrotku zajęć rzeczy takie jak spędzanie czasu z rodziną lub odpoczynek często schodzą na dalszy plan. Ale nawet w natłoku obowiązków można wygospodarować chwilę na rzeczy, które liczą się naprawdę. W tym celu przydadzą się sztuczki, które dla ciebie przygotowaliśmy. Zacznij ćwiczyć je już dziś, a podziękujesz nam później.

Zaplanuj nicnierobienie.

To, że teoretycznie jesteś w stanie wcisnąć coś w harmonogram, nie znaczy, że masz to zrobić. Ustal, na ile zajęć pozaszkolnych mogą uczęszczać twoje dzieci, ile razy w tygodniu chcesz wieczorem wyjść, do ilu komitetów jesteś w stanie się przyłączyć - zrób to zanim się do czegoś zobowiążesz. W zabieganym życiu rzeczy, których nie ma w harmonogramie, zwykle nie dochodzą do skutku. Dlatego zaznacz w kalendarzu, że czas, w którym nic nie robisz, przeznaczasz na odpoczynek i relaks. Czas ten potraktuj tak, jak pozostałe zobowiązania, i trzymaj się swojego planu. Powiedzieć „nie” dzieciom, które chcą uczęszczać na mnóstwo zajęć pozalekcyjnych, może być nie lada wyzwaniem, ale spędzanie czasu z rodziną oraz zdrowie i spokój rodziców są nie mniej ważne niż rozwijanie zainteresowań sportowych i artystycznych.

Jeden bałagan. Dwa posiłki.

Przygotowanie posiłku może trwać wieki, szczególnie jeśli doliczymy czas potrzebny na sprzątanie. Rób podwójne porcje posiłków, które możesz później zamrozić i zjeść następnym razem. W praktyce oznacza to, że tak naprawdę gotujesz i sprzątasz co drugi dzień.

Miej obsesję na punkcie organizacji.

Jeśli twój system nie działa jeszcze według systemu - słuchaj uważnie! Brak dobrej organizacji to największy wróg tych, którzy notorycznie tracą czas. Zdecydowanie więcej czasu zajmuje wielokrotne wyszukiwanie i zapamiętywanie zadań, ich komunikowanie i zarządzanie kryzysowe, niż wdrożenie działającego systemu. Różne systemy sprawdzają się w przypadku różnych ludzi; sam wiesz najlepiej, czego potrzebujesz, by działać efektywnie.

Rób kilka rzeczy na raz.

W ciągu dnia miewamy czas, którego nie potrafimy dobrze wykorzystać. Siedzenie w samochodzie, gdy czekasz na dzieci lub małżonka, stanie w kolejce w sklepie spożywczym lub w banku, itp. Wykorzystując ten czas, możesz efektywnie wykonywać dwie czynności na raz. W kolejce odpowiedz na maile, czekając w samochodzie, umów się na wizytę lub zadzwoń do kogoś, a zamiast na spacer, zabierz psa na przebieżkę, dzięki czemu jednocześnie zaliczysz dzisiejszy trening.

Unikaj przerw.

Przerwy odciągają cię od tego, nad czym obecnie pracujesz, w rezultacie czego niepotrzebnie tracisz czas, by później odzyskać skupienie i powrócić do zadania. Naukowcy udowodnili, że ludzie którzy ulegają przerwom, wykonują zadanie o około 25% dłużej.

Rób plany i dotrzymuj ich.

Sporządź tygodniowy harmonogram rzeczy do zrobienia. Zastosuj jasny podział zadań, dzięki któremu łatwiej będzie ci się za nie zabrać i który nie pozwoli, by obowiązki zbytnio się nawarstwiły. Na przykład, poniedziałek oznacz jako dzień załatwiania spraw w banku i prania, wtorek jako dzień segregowania dokumentów i zakupów spożywczych, itp.

Określ swój „czas najwyższej efektywności”.

Wszyscy mamy taki czas w ciągu, w którym działamy najbardziej efektywnie. (Dla większości jest to czas pomiędzy 8:00 a 11:30, ale w twoim przypadku może być inaczej.) Wykorzystaj ten czas na wykonanie najbardziej wymagających zadań, które czekają na ciebie tego dnia. Jeśli jesteś mamą i zostajesz w domu, takim czasem może być drzemka twojego dziecka lub moment, w którym ogląda ulubioną bajkę.

Wstań przygotowany.

Dzień wcześniej przygotuj listę rzeczy do zrobienia, dzięki której już od samego rana możesz działać na najwyższych obrotach. Lista da ci poczucie produktywności i działania, a to z kolei utrzyma twoją motywację na wysokim poziomie.

Ogranicz czasy przejazdów.

Jednym z pięciu najważniejszych elementów, które łączą szczęśliwych ludzi, jest to, że żyją w pobliżu miejsca pracy. Dzięki temu mają więcej wolnego czasu, który mogą wykorzystać na rzeczy naprawdę dla nich ważne, niż gdyby musieli spędzać dwie godziny dziennie w korkach. Zastanów się, ile czasu dziennie zajmuje ci podróż do szkoły, pracy lub w inne miejsca, i gdzie możesz dokonać cięć i ograniczyć czas spędzony w podróży. Godzina lub dwie to niby niedużo, ale jeśli odbywasz podróż codziennie, szybko robią się z tego ogromne straty. Dwie godziny dziennie to dziesięć godzin w tygodniu i około czterdzieści trzy godziny w miesiącu. Miesięcznie to prawie dwa pełne dni spędzone w podróży - czyli jeden dodatkowy weekend. Pomyśl, ile szczęścia dałby ci jeden dodatkowy weekend w miesiącu!

Naucz się kochać słowo „nie”.

To może banał, ale jakże prawdziwy - szczególnie dla pełnoetatowych mam. To, że ludzie proszą cię o załatwienie za nich spraw, przypilnowanie ich dzieci, zaangażowanie w wolontariat, organizację imprez i / lub milion innych rzeczy, nie znaczy wcale, że musisz się na to zgadzać! To sprowadza nas do punktu pierwszego: „planuj nicnierobienie”. Jeśli twoje „nicnierobienie” i zaplanowane zadania wypełniają twój kalendarz po brzegi, nie masz już czasu, by zgodzić się na więcej zajęć. Nie oznacza to, że nigdy ich nie zrobisz, ale będą musiały poczekać, aż twój harmonogram będzie trochę luźniejszy. Dzięki temu łatwiej poradzisz sobie z ewentualnym poczuciem winy, zanim znów wpadniesz w pułapkę „przeładowania”.